Polska

Ile kosztują lekcje religii? Nawet półtora miliarda złotych rocznie

wPunkt
Ile kosztują lekcje religii? Nawet półtora miliarda złotych rocznie

Zebrane dane można sprawdzić na stronie cenareligii.pl. Przykładowo gmina, która liczy 24 625 mieszkańców i 2551 uczniów, przeznaczyła na lekcje religii 1 744 036,41 zł.

fot. kep

Inicjatywa Świecka Szkoła przeprowadziła badania dotyczące kosztów organizacji lekcji religii w szkołach. Z przesłanych danych wynika, że w roku szkolnym 2019/2020 wyniosły one około miliarda złotych.

Koordynator Świeckiej Szkoły na Pomorzu szacuje jednak, że gdyby wszystkie gminy i powiaty udostępniły dane, kwota ta mogłaby wynieść nawet półtora miliarda złotych.

Założona w 2015 roku inicjatywa Świecka Szkoła wysłała pytania do polskich gmin i powiatów, które dotyczyły kosztu finansowania lekcji religii ze środków centralnych i samorządowych. Jak przytacza Onet, w roku szkolnym 2019/2020 na pensje dla katechetów przeznaczono prawie miliard złotych w gminach, a także ponad 100 milionów złotych w powiatach. Trzeba jednak dodać, że nie wszyscy urzędnicy przekazali kwoty. Odpowiedzi udzieliło zaledwie z 81 proc. gmin i 57 proc. polskich powiatów.

Jak pisze “Puls Gdańska”, 30 sierpnia odbyła się konferencja z przedstawicielami grupy Świecka Szkoła na Pomorzu, podczas której przedstawiono wyniki badań dotyczących kosztu szkolnych katechez. – Podczas przeprowadzania badania, miało miejsce wiele ciekawych incydentów. Dla przykładu Urząd Miejski w Gdańsku początkowo nie chciał udzielić mi informacji o kosztach wynagrodzeń katechetów. Jednostka żądała ode mnie wykazania szczególnie istotnego interesu publicznego, dla którego miałaby zostać udzielona informacja. Na szczęście finalnie udało mi się porozumieć z urzędnikami i uzyskałem istotną dla mnie odpowiedź – mówił koordynator pomorskiej inicjatywy Piotr Pawłowski.

Zebrane dane można sprawdzić na stronie cenareligii.pl. Przykładowo kujawsko-pomorska gmina Mogilno, która liczy 24 625 mieszkańców i 2551 uczniów, przeznaczyła na lekcje religii 1 744 036,41 zł. Daje to więc około 70 zł na osobę i ponad 680 zł na ucznia rocznie.

Popularne

To Top