Polska

“System Morawieckiego”. Lista 160 osób, którym PiS pomógł robić kariery

wPunkt
“System Morawieckiego”. Lista 160 osób, którym PiS pomógł robić kariery

System, który stworzył Morawiecki, wydaje się dokładnie przemyślany i zaplanowany. Gdy zostawał szefem rządu 11 grudnia 2017 r. dzięki decyzji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Mateusz Morawiecki wiedział bowiem, że politycznie jest w zasadzie nikim.

fot. pis/ flickr

Ta lista krąży wśród polityków obozu władzy. Zawiera spis powiązanych z Mateuszem Morawieckim osób, które zawdzięczają szefowi rządu kariery i stanowiska w państwowych spółkach i bankach – podaje Onet.

Onet jest w posiadaniu listy, na której znajduje się nie 100 – jak informowało niedawno Radio Zet, potwierdzając nasze wcześniejsze ustalenia – lecz ponad 160 nazwisk. To ludzie, którzy według autorów listy zajmują obecne stanowiska przede wszystkim dzięki jednemu człowiekowi.

To Mateusz Morawiecki, który z iście korporacyjną i bankową precyzją stworzył system polegający na zatrudnianiu zaufanych i w pełni kontrolowanych ludzi w zależnych od państwa firmach oraz instytucjach – czytamy w “Onecie”.

Jak informują dziennikarze, chodzi o zarówno najbliższych współpracowników premiera, którzy za swoją pracę w Kancelarii Premiera wynagradzani są wielkimi dodatkami w postaci płatnych stanowisk w radach nadzorczych oraz ekstrapremiami, jak również cichych doradców, którzy będąc często na fikcyjnych posadach, za usługi i pełną lojalność wobec szefa rządu otrzymują wynagrodzenie w państwowych instytucjach, gdzie zarabia się od kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie w górę.

System, który stworzył Morawiecki, wydaje się dokładnie przemyślany i zaplanowany. Gdy zostawał szefem rządu 11 grudnia 2017 r. dzięki decyzji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Mateusz Morawiecki wiedział bowiem, że politycznie jest w zasadzie nikim. Premier bez własnego zaplecza politycznego to jedynie polityczna wydmuszka, którą można dowolnie sterować.

Serwis zamieścił pełną listę nazwisk wraz z przypisanymi do nich stanowiskami (czasami zupełnie błędnie lub będącymi już nieaktualnymi), które znalazły się na krążącej wśród polityków obozu władzy liście Morawieckiego.

  1. Monika Morawiecka, PGE BALTICA, Prezes Zarządu
  2. Jarosław Broda, BALTIC POWER, Prezes Zarządu [błędnie przypisany podmiot. Powinno być Radio Wrocław, zastępca redaktora naczelnego]
  3. Rafał Milczarski, POLSKIE LINIE LOTNICZE “LOT”, Prezes Zarządu; POLSKA GRUPA LOTNICZA, Prezes Zarządu
  4. Patrycja Klarecka, PKN ORLEN, Członek Zarządu ds. Sprzedaży Detalicznej
  5. Cezariusz Lesisz, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Prezes Zarządu; KGHM METRACO, Członek RN [Rady Nadzorczej]
  6. Jadwiga Lesisz, PKN ORLEN, Członek Rady Nadzorczej Spółki; PKO BANK HIPOTECZNY, Członek RN
  7. Agata Górnicka, Fundacja Orlen, Przewodniczący Rady Fundacji; PKN ORLEN, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem, PKN ORLEN S.A.; ORLEN DEUTSCHLAND, Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej
  8. Tomasz Górnicki, PHN S.A., Wiceprezes, Członek Zarządu ds. Inwestycji; NITROERG, grupa KGHM, Członek RN
  9. Grażyna Ciurzyńska, PKO BP, Członek RN [odwołana 7 czerwca 2021 r.]; PHN S.A., Członek RN
  10. Leszek Skiba, Pekao SA., Wiceprezes Zarządu Banku; GPW, Członek RN
  11. Mariusz Chłopik [„cichy” doradca premiera, bohater afery e-mailowej min. Dworczyka], LOTOS TERMINALE, Członek RN; ŚLĄSKI RYNEK HURTOWY OBROKI [należy do grupy CZH, której większościowym udziałowcem jest Agencja Rozwoju Przemysłu], Członek RN; PKO BP, Dyrektor biura ekstraklasy i gamingu w PKO Bank Polski [według nieoficjalnych informacji niedawno zwolniony]
  12. Włodzimierz Dola, PGE Narodowy, Prezes Zarządu
  13. Paweł Borys, Polski Fundusz Rozwoju, Prezes Zarządu
  14. Tomasz Fill [„cichy” doradca premiera], Polski Fundusz Rozwoju, Członek Zarządu; POLSKA GRUPA LOTNICZA, Członek RN
  15. Monika Fill [żona Tomasza Filla], GRUPA AZOTY, Członek RN
  16. Mateusz Berger, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Wiceprezes Zarządu; PLL LOT, Członek RN
  17. Jerzy Kwieciński, Pekao SA., Wiceprezes Zarządu Banku; Pekao Leasing, Członek RN; Pekao Investment Banking, Członek RN
  18. Stanisław Ryszard Kaczoruk, Pekao SA., Sekretarz RN; PKP PLK, Członek RN [nieaktualne]
  19. Wanda Buk, Polska Grupa Energetyczna S.A., Wiceprezes Zarządu ds. Regulacji
  20. Anna Wójcik [dyrektor biura Prezesa Rady Ministrów], PKN ORLEN, Członek RN
  21. Krzysztof Michalski [zastępca dyrektora Biura Prezesa Rady Ministrów i doradca premiera ds. ekonomicznych premiera], PKO BP, Członek RN; PZU Zdrowie, Członek RN
  22. Michał Kuczmierowski, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, Prezes
  23. Izabela Antos [dyrektor Departamentu Instrumentów Rozwojowych w Kancelarii Premiera], Polski Fundusz Rozwoju, Członek RN
  24. Wojciech Myślecki, ALIOR BANK, Członek RN
  25. Magdalena Tarczewska-Szymańska [dyrektor generalna KPRM], BGK, Członek RN; Poczta Polska, Członek RN
  26. Artur Martyniuk, PolRegio, Prezes Zarządu; Związek Pracodawców Kolejowych PKP, Członek RN
  27. Krzysztof Drynda, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Prezes Zarządu
  28. Paweł Gruza, KGHM Polska Miedź S.A., Wiceprezes Zarządu ds. Aktywów Zagranicznych
  29. Andrzej Kisielewicz, KGHM Polska Miedź S.A., Przewodniczący RN; PKO BP, Członek RN
  30. Michał Gabryel, Grupa KGHM – Uzdrowiska Świeradów- Czerniawa, Przewodniczący RN
  31. Przemysław Cieszyński [ojciec Janusza Cieszyńskiego, ministra w KPRM odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo], BGK, Członek Zarządu
  32. Artur Adamski, NBP, doradca Prezesa
  33. Witold Słowik [były wiceminister inwestycji i rozwoju, były prezes PGZ], PKP PLK, Członek Zarządu [nieaktualne]
  34. Joanna Frankiewicz, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Członek RN
  35. Andrzej Kapała, PKN ORLEN, Członek RN; DOZAMEL Sp. z o.o., Prezes Zarządu
  36. Filip Paszke, GPW, Członek RN
  37. Armen Konrad Artwich, ORLEN, Członek Zarządu ds. Korporacyjnych; PLL LOT, Członek RN
  38. Łukasz Porażyński, PKN ORLEN, Dyrektor; RUCH, Członek RN
  39. Adam Bugajczuk, KGHM Polska Miedź S.A., Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju
  40. Olgierd Cieślik, Totalizator Sportowy, Prezes Zarządu; FUNDACJA LOTTO, Przewodniczący RN; KGHM TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH, Członek RN
  41. Magdalena Kopka-Wojciechowska, Totalizator Sportowy, Członek Zarządu; FUNDACJA LOTTO, Członek RN
  42. Rafał Antczak, PKO BP, Wiceprezes Zarządu; PKO Faktoring, Przewodniczący RN; CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY, Członek RN; PKO ŻYCIE TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ, Członek RN; PKO TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ, Członek RN
  43. Piotr Mazur, PKO BP, Wiceprezes Zarządu; BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ, Członek RN
  44. Jakub Papierski, PKO BP, Wiceprezes Zarządu; PKO BP BANKOWY PTE, Członek RN; PKO LEASING, Członek RN; PKO TFI, Członek RN; KREDOBANK SA., Członek RN
  45. Beata Daszyńska-Muzyczka, BGK, Prezes Zarządu
  46. Dariusz Szwed, ALIOR BANK, Wiceprezes Zarządu; ALIOR TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH, Prezes Zarządu
  47. Krystyna Wąchała-Malik, PFR Nieruchomości, Członek Zarządu
  48. Jarosław Twardowski, Fundacja KGHM, Wiceprezes Zarządu [obecnie Prezes Zarządu]; Związek Pracodawców Polska Miedź, Członek RN; KGHM Centrum Analityki, Członek RN
  49. Janusz Krawczyk, GPW, Członek RN
  50. Eliza Dzwonkiewicz, konsulat generalny we Lwowie, Konsul Generalny 
  51. Brygida Ślabska, LOTOS S.A., Dyrektor ds. Organizacji, Budżetowania i Zakupów
  52. Szymon Kowalczyk; TEC1, TEC2, TEC3 [spółki córki Tauronu], Członek Zarządu; Tauron Obsługa Klienta, Członek RN [obecnie Wiceprezes Zarządu]
  53. Wojciech Muszyński, PKN ORLEN, Dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży detalicznej
  54. Monika Standziak-Koresh, PKN ORLEN, Dyrektor Biura Projektów Sprzedaży Detalicznej; ORLEN Deutschland, Przewodnicząca RN; ORLEN USŁUGI FINANSOWE, Członek RN
  55. Jarosław Skorupa, BGK, Dyrektor ds. marketingu
  56. Mikołaj Różycki, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Członek RN
  57. Robert Zapotoczny, PFR PORTAL PPK, Prezes Zarządu
  58. Małgorzata Smołkowska, PFR PORTAL PPK, Członek Zarządu
  59. Paweł Górecki, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Członek Zarządu [Wiceprezes]; PZU, Członek RN; ARP LEASING, Członek RN
  60. Sławomir Jonko, Euroterminal Sławków, Członek RN
  61. Aleksandra Agatowska, PZU Życie, Członek Zarządu [Prezes]; PZU Zdrowie, Członek RN [Przewodnicząca]; Alior Bank, Członek RN [Przewodnicząca RN]
  62. Marcin Chludziński, KGHM Polska Miedź S.A., Prezes Zarządu; PZU, Członek RN
  63. Jarosław Janas, KGHM Polska Miedź S.A., Sekretarz RN
  64. Bartosz Piechota, Polska Grupa Lotnicza, Wiceprezes Zarządu; KGHM Polska Miedź S.A., Członek RN
  65. Tomasz Wiśniewski, PGE GiEK, Członek RN
  66. Marek Dietl, GPW, Prezes Zarządu; KDPW_CCP, Członek RN [Przewodniczący]
  67. Krzysztof Gołubiewski, PKP S.A., Członek Zarządu; POL-MIEDŹ TRANS, Członek RN; PKP SZYBKA KOLEJ MIEJSKA W TRÓJMIEŚCIE, Członek RN
  68. Tomasz Sztonyk, PHN S.A., Członek Zarządu
  69. Maciej Chorowski, NFOŚIGW, Prezes
  70. Janusz Władyczak, KUKE, Prezes
  71. Katarzyna Kowalska, KUKE, Wiceprezes Zarządu
  72. Radosław Domagalski-Łabędzki, Rafako S.A., Prezes Zarządu; RAFAKO INNOVATION, Członek RN
  73. Łukasz Świerżewski, PAP, Członek Zarządu
  74. Jakub Modrzejewski, PKN ORLEN, Dyrektor Biura; ORLEN VC, Członek RN; GPW, Członek RN [nieaktualne]
  75. Grzegorz Macko [wicemarszałek województwa dolnośląskiego], Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego, Członek RN
  76. Artur Fiołek, Lotniczy Dworzec Towarowy Wrocław, Członek RN
  77. Anna Bracik, PARP, Rzecznik Prasowy [obecnie dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich w Ministerstwie Funduszy]
  78. Wojciech Hann, BOŚ, Wiceprezes Zarządu; DM BOŚ, Członek RN [Przewodniczący RN]
  79. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, KGHM Polska Miedź S.A., Wiceprezes Zarządu [odwołana]
  80. Rafał Pawełczyk, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Naczelny ds.. Nadzoru Korporacyjnego [zmarł]
  81. Marcin Terebelski, WMN ŁABĘDY SA, Prezes; KGHM METRACO, Wiceprezes Zarządu
  82. Lidia Marcinkowska Barkowiak, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji
  83. Magdalena Wróbel, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Naczelny ds. Zasobów Ludzkich
  84. Katarzyna Taczanowska Wileńska, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Naczelny ds. Korporacyjnych i Prawnych
  85. Kasjan Wyligała, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Naczelny ds. Nadzoru Korporacyjnego
  86. Mikołaj Dąbrowski, KGHM Polska Miedź S.A., Doradca Prezesa
  87. Radosław Żydok, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Departamentu Analiz Regulacyjnych i Strategicznych
  88. Jerzy Paluchniak, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Naczelny ds. Audytu i Kontroli
  89. Ireneusz Krystosiak, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Naczelny COPI
  90. Janusz Krystosiak, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich
  91. Damian Mikołajczewski, KGHM Polska Miedź S.A., Kierownik Departamentu Nadzoru Korporacyjnego
  92. Agnieszka Zubrzycka, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Departamentu Zakupów [nieaktualne]
  93. Grzegorz Kędziar, KGHM Polska Miedź S.A., Doradca Prezesa
  94. Rafał Żydok, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor ds.. Analiz
  95. Andrzej Kensbok, KGHM Polska Miedź S.A., Wiceprezes Zarządu; PKP SA, Przewodniczący RN
  96. Mateusz Kowalski, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Departamentu Nadzoru Spółek Krajowych
  97. Ernst Paweł, KGHM Polska Miedź S.A., Doradca Prezesa
  98. Bartosz Radzikowski, KGHM Polska Miedź S.A., Zastępca Dyrektora Dep. Rozwoju Energetyki
  99. Daniel Lichota, KGHM Polska Miedź S.A., Szef Doradców Prezesa
  100. Wojciech Rzewnicki, MR, Dyr. Dep. Optymalizacji Proc Prod. w Akt. Zagr.
  101. Michał Bator, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Departamentu Zagranicznych Aktywów Produk.
  102. Joanna Pietrasik, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Naczelny ds. Handlu i Logistyki
  103. Dariusz Drohomirecki, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Departamentu Kontroli Wewnętrznej
  104. Agnieszka Sinior, KGHM METRACO, Dyrektor Naczelny CUK
  105. Andrzej Skałecki, KGHM Polska Miedź S.A., Dyr. Naczelny ds. Bezp. i Przeciwdziałaniu Stratom
  106. Bernard Cichocki, KGHM ZANAM, Prezes Zarządu
  107. Monika Bekas, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Departamentu Ryzyka Kredyt i Wymiana
  108. Magdalena Bluj, KGHM Polska Miedź S.A., Zastępca Dyrektora Departamentu Administracji
  109. Piotr Paszko, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Naczelny ds.. Skarbowości – Skarbnik Korp.
  110. Tomasz Rawecki, PeBeKa SA (Grupa KGHM), Prezes
  111. Piotr Chęciński, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej
  112. Wojciech Topolnicki, Sierra Gorda, Manager
  113. Stanisław Bazak, PMT Sp. z o.o., Prezes [nieaktualne]
  114. Zenon Drużyński, PMT LK Sp. z o.o., Prezes
  115. Jarosław Jędrysek, CBJ sp. z o.o., Członek Zarządu [nieaktualne]
  116. Henryk Pawliczek, Mercus Logistyka sp. z o.o., Prezes Zarządu
  117. Aleksandra Szkutnik-Wolszczak, KGHM Polska Miedź S.A., Dyrektor Biura KGHM Bruksela
  118. Artur Janowski, Zagłębie SA., Prezes [nieaktualne]
  119. Damian Pietrzyk, Centrozłom S.A., Prezes [nieaktualne]
  120. Ireneusz Sobol, KGHM ZANAM S.A, Wiceprezes Zarządu
  121. Tomasz Dębicki, Energetyka Sp. z o.o., Prezes Zarządu
  122. Michał Zborowski, KGHM METRACO S.A., Wiceprezes Zarządu
  123. Witold Nowicki, WPEC SA, Wiceprezes Zarządu [obecnie Prezes]
  124. Nikodem Matusiak, INOVA SP. z o.o., Prezes Zarządu [odwołany]
  125. Dariusz Kozłowski, BIPROMET SA, Wiceprezes Zarządu
  126. Łukasz Surażyński, Uzdrowisko Kłodzkie SA (Grupa PGU), Prezes Zarządu
  127. Łukasz Czech, Uzdrowisko Kłodzkie SA (Grupa PGU), Wiceprezes Zarządu
  128. Tomasz Krzeszowiec, KOWR Wrocław, Dyrektor; PORT LOTNICZY WROCŁAW, Członek RN
  129. Artur Siennicki, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna “INVEST-PARK”, Prezes [nieaktualne]
  130. Wojciech Maj, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria, Prezes
  131. Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski
  132. Magdalena Salińska, ARiMR Dolny Śląsk, Dyrektor
  133. Sławomir Hunek, Dolnoslaska ARR, Prezes [nieaktualne]
  134. Ireneusz Grzybowski, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina, Prezes
  135. Joanna Walaszczyk, Uzdrowisko Lądek — Długopole, Prezes Zarządu
  136. Katarzyna Różycka, Fundacja Orlen, Prezes Zarządu
  137. Michał Witkowski, PFR, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Polsce
  138. Wojciech Surmacz, PAP, Prezes Zarządu
  139. Katarzyna Kowalska [jest już nr 71, w tym miejscu omyłkowo wpisana na listę powtórnie]
  140. Bartosz Marczuk, Polski Fundusz Rozwoju, Wiceprezes Zarządu
  141. Bogdan Pukowiec, Totalizator Sportowy, Członek Zarządu; FUNDACJA LOTTO, Członek RN
  142. Adam Marciniak, PKO BP, Wiceprezes Zarządu [zrezygnował]; OPERATOR CHMURY KRAJOWEJ, Przewodniczący RN
  143. Piotr Przednówek, PHN S.A., Członek Zarządu ds. Rozwoju; PGE ENERGIA CIEPŁA, Członek RN
  144. Grzegorz Słomkowski, PAIH, Członek Zarządu
  145. Tomasz Ślagórski, KUKE, Wiceprezes Zarządu
  146. Maciej Ćwikiewicz, PFR Ventures, Prezes Zarządu
  147. Aleksander Mokrzycki, PFR Ventures, Wiceprezes Zarządu
  148. Magdalena Grzankowska, Fundacja PFR, Prezes Zarządu
  149. Sebastian Zoła, Fundacja PFR, Członek Zarządu
  150. Renata Kościelniak, Fundacja BGK, Prezes Zarządu
  151. Konrad Klimek, KUKE Finance, Prezes Zarządu
  152. Arkadiusz Skowroń, KUKE Finance, Wiceprezes Zarządu
  153. Ewa Małyszko, PFR TFI, Prezes Zarządu
  154. Piotr Kuba, PFR TFI, Członek Zarządu ds. Inwestycyjnych
  155. Tomasz Orlik, PFR TFI, Członek Zarządu ds. Operacyjnych
  156. Jakub Lechowicz, Fundacja ARP, Prezes Zarządu
  157. Marta Soluch, ORLEN Fundacja, Członek Zarządu
  158. Małgorzata Głebicka, PKO BP Fundacja, Prezes Zarządu
  159. Wojciech Caruk, PFR Nieruchomości, Prezes Zarządu
  160. Krzysztof Pniewski, PFR Nieruchomości, Członek Zarządu
  161. Jaromir Falandysz, LOTOS Kolej Sp. z o.o., Wiceprezes Zarządu
  162. Katarzyna Lewandowska, Grupa LOTOS S.A., Członek RN

Popularne

To Top